Organizm ludzki jest tak zaprogramowany, że każdego dnia tracimy ok. 100 włosów. W przypadku kobiet łysienie jest znacznie rzadszym problemem, niż u mężczyzn, ale wydaje się, że panie dotyka ono bardziej. Piękne i gęste włosy są przecież oznaką kobiecości i dodają płci pięknej uroku. Kiedy zaczynają się zbytnio przerzedzać, a na głowie pojawiają się łyse placki, jest to sygnał, że wypadanie włosów może być niebezpieczne.

 

Wypadanie włosów z powodu zbyt małej ilości estrogenów

O ile w przypadku mężczyzn problemem jest testosteron, u kobiet włosy wypadają dlatego, że w ich organizmach jest zbyt mało estrogenów. Jeżeli organizm produkuje dużo żeńskich hormonów (np. w ciąży), włosy są silne, zdrowe i nie wypadają. Kiedy tylko ich produkcja się obniża, włosy momentalnie zaczynają nam lecieć z głowy. Wiele kobiet w takich sytuacjach, np. po porodzie, boi się, że będzie im potrzebna transplantacja włosów, ale tak naprawdę nie ma powodu do obaw. Włosy odrosną i wzmocnią się, kiedy tylko poziom hormonów w organizmie się unormuje. Problem sporego przerzedzenia włosów po zaburzeniach hormonalnych, może doprowadzić nawet do utraty ok. 50% włosów, wtedy w głowie każdej z nas zapala się czerwona lampka, że łysiejemy, ale po okresie kilku tygodni, czy kilku miesięcy, problem zostaje unormowany.

 

łysienie u kobiet

 

Łysienie androgenowe

Wypadanie włosów spowodowane androgenami, zdarza się u kobiet niezwykle rzadko. Szacuje się, że jest to ok. 8% przypadków łysienia u kobiet, a biorąc pod uwagę, że łysienie u kobiet jest naprawdę rzadkością, takiej utraty włosów nie ma się co obawiać. Prawdopodobieństwo pojawienia się łysienia androgenowego wzrasta po menopauzie, jednakże jeżeli kobieta pochodzi z rodziny, gdzie panie miały bujne włosy do końca życia, bardzo, ale to bardzo mało prawdopodobne jest, żeby zaczęła je tracić. Jeśli jednak zdarzy się tak, że w pewnym momencie organizm kobiety zaczyna produkować więcej androgenów pojawiają się zakola oraz włosy wypadają na czubku głowy. Co ciekawe nad czołem niemalże zawsze pozostaje ich pewna ilość, co sprawia  dość niekorzystne wrażenie. Przeszczep włosów w takim przypadku jest ostatecznością, bardzo dobre efekty daje bowiem leczenie lekami hormonalnymi, które podnoszą poziom żeńskich hormonów płciowych (estrogenów).

 

Wypadanie włosów przez odchudzanie

Restrykcyjne i wyjaławiające organizm diety, są jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów u kobiet. Kobiecie wydaje się, że wystarczy, żeby nie jadła i dzięki temu będzie wyglądać zjawiskowo, ale na takim stanie rzeczy traci cały organizm. Pozbawiony składników odżywczych zaczyna podupadać. Jeżeli niedobór składników odżywczych się przedłuża, nasze włosy zaczynają wypadać, a te, które odrastają, są bardzo cienkie i słabe. Kobieta nie widzi związku z tym, jak się odżywia, a stanem swoich włosów, a problem zauważa dopiero, kiedy straci ich połowę. Wypadanie włosów spowodowane złą dietą może być zahamowane i należy to zrobić jak najszybciej.

 

Łojotok i łysienie

Ostatnim powodem, dla którego tracimy włosy, jest zbytnia ilość łoju na naszej skórze głowy. Łojotok głowy spowodowany jest najczęściej infekcją grzybiczą i żeby się do pozbyć, należy rozpocząć odpowiednie leczenie.