Toksyna botulinowa,

Toksyna botulinowa, nazywana także botoxem, to białko wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum, które pozwala na wyeliminowanie zmarszczek poprzez rozluźnienie mięśni. To bezbolesny i szybki zabieg, którego efekty utrzymują się przez co najmniej 6 tygodni. Botox wykorzystywany jest również w leczeniu bruksizmu i nadpotliwości oraz w okulistyce.

 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem, który znajduje się we wszystkich żywych organizmach, także w skórze człowieka. Wraz z upływem czasu dochodzi do stopniowego zmniejszania jego zawartości, a efekcie utraty jędrności skóry. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy otrzymywany na drodze fermentacji bakterii streptococcus. Jest on wykorzystywany do usuwania zarówno płytkich, jak i głębokich zmarszczek. Dzięki kwasowi hialuronowemu można także powiększyć usta oraz wymodelować rysy twarzy. Efekty zabiegu utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy.

 

Peeling fenelowy

Kolejnym zabiegiem, który umożliwia usunięcie zmarszczek jest peelign fenelowy. Jest to bardzo głęboki peeling, wykorzystujący składniki roślinne i chemiczne, który pozwala na złuszczenie skóry do warstwy rozrodczej oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Taki zabieg daje możliwość zlikwidowania głębokich zmarszczek, usunięcia oznak fotoszarzenia, blizn potrądzikowych i przebarwień. Peeling fenelowy trwa około 30 minut i nie wymaga stosowania znieczulenia.

 

Kolagen

Kolagen to białko występujące w ludzkiej skórze, które uznaje się za jej podstawowy budulec. Jako wypełniacz zmarszczek kolagen stosowany jest od końca lat 70-tych ubiegłego wieku. Wykorzystuje się go przede wszystkim do usuwania zmarszczek na czole i w okolicy ust oraz kurzych łapek. W celu zachowania uzyskanego efektu zabieg należy powtarzać co 6-12 miesięcy. Przed zastosowaniem kolagenu wskazane jest wykonanie próby uczuleniowej, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

 

Silikon

Silikon to syntetyczny materiał, zaliczany do związków krzemoorganicznych. Jest on stosowany jako wypełniacz między innymi ze względu na brak reakcji z płynami tkankowymi oraz fakt, iż może pozostawać w tkankach w niezmiennym stanie nawet przez kilka lat. Warto jednak zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych ta metoda wypełniania zmarszczek jest zabroniona, ponieważ wykazano, że silikon przenika do naczyń chłonnych, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie organizmu.

 

Własna tkanka tłuszczowa

Do wypełnienia zmarszczek można wykorzystać także własną tkankę tłuszczową pacjenta. Taki zabieg składa się z dwóch etapów. Najpierw wykonuje się lifting, czyli odessanie tkanki tłuszczowej. Następnie jest ona poddawana odpowiedniej obróbce i wykorzystywana jako wypełniacz.

 

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Do walki ze zmarszczkami można wykorzystać także odpowiednie kosmetyki. Niektóre z nich zawierają wspomniane powyżej substancje, na przykład kolagen albo kwas hialuronowy. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki przeciwzmarszczkowe są pomocne przede wszystkim w zapobieganiu powstawania zmarszczek. Ich regularne stosowanie pozwala na ograniczenie widoczności już istniejących zmian, jednak nie w takim stopniu jak zabiegi estetyczne.