Nowoczesna metoda przeszczepiania włosów jest mało inwazyjna i daje znakomite efekty. Dzięki niej możemy na nowo cieszyć się bujnymi i pięknymi włosami. Jak to się dzieje, że naszą skórę głowy zaczynają porastać włosy niczym nieodbiegające od normalnych? W tym właśnie tkwi sekret transplantacji.

 

01/

PRZED OPERACJĄ

Umawiając się na operację, a raczej zabieg (ponieważ przeszczep włosów wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym), lekarz zaznajamia nas ze wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi przeszczepu. Na wstępnej konsultacji nasza głowa zostaje dokładnie zbadana i typ łysienia zostaje sklasyfikowany, dzięki czemu można odpowiednio dobrać metodę przeszczepu. Lekarz musi ocenić, które fragmenty głowy są najbardziej łyse i ile orientacyjnie kępek włosów należałoby przeszczepić. Ustalony zostaje termin zabiegu, a pacjent zazwyczaj wtedy czeka z niecierpliwością na moment, kiedy będzie już mógł cieszyć się włosami.

 

02/

PRZESZCZEP WŁOSÓW

Na początku zabiegu należy pobrać wycinek skóry z włosami. Pobranie ma miejsce zazwyczaj z bocznych lub tylnich fragmentów głowy, a jeżeli jest to niemożliwe, z innych obszarów ciała. Żeby wykonać pełną transplantację, potrzeba paska skóry grubości 1 cm i długości kilku sentymentów. To, ile finalnie skóry zostanie pobrane, zależy przede wszystkim od ilości włosów, jaką trzeba przeszczepić podczas jednego zabiegu. W miejscu, z którego pobiera się włosy, powstaje szew ciągły, dzięki czemu blizna jest minimalna i można ją łatwo ukryć pod włosami.

Jeżeli przeszczep włosów wykonuje się przy użyciu metody FUE, nie jest konieczne pobieranie wycinka włosów, a jedynie pobranie konkretnych zespołów mieszków włosowych. Żeby pobrać takie mieszki, należy ogolić tył głowy pacjenta oraz go znieczulić. Podczas zabiegu możliwe jest pobranie nawet 2 tysięcy zespołów mieszkowych, które będą umiejscawiane w rejonach łysiny. Ogólnie rzecz biorąc zastosowanie pierwszej metody ma miejsce wtedy, kiedy pacjent ma zamiar nosić dłuższe włosy i blizna nie będzie mu przeszkadzać. Jeżeli natomiast w planach jest strzyżenie włosów na krótko, znacznie lepiej sprawdza się metoda FUE.

Zabieg w głównej mierze polega na tym, żeby podzielić mieszki włosowe na kępki, naciąć mikroskalpelem niewielki otwór, a następnie wprowadzić do niego mieszek mikropęsetą. Zazwyczaj podczas jednorazowego przeszczepu przenosi się od 1500 do 2000 mieszków, ale w dobrych klinikach podczas jednej sesji przeszczepiane jest nawet 3 tysiące. Taka liczba nowych mieszków włosowych pozwala na to, żeby pokryć nawet bardzo duże zakola lub rozległe obszary łysiny. Dzięki powtórzeniu takiego zabiegu, można uzyskać naprawdę imponującą gęstość włosów.

 

03/

PO PRZESZCZEPIE

Jeżeli operowana okolica była rozległa, zaleca się, żeby pacjent pozostał w klinice przez jedną dobę, jeżeli przeszczepów nie było dużo, może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Analogicznie sprawa ma się w przypadku opatrunku, jeśli pobierany był wycinek skóry głowy, należy założyć na nią opatrunek, jeżeli wykorzystywana była metoda FUE, pacjent może wrócić do domu bez opatrunku.